7. 1. 2013 Brno-kval. ME kadetů a kadetek

V Brně se hrála kvalifikace České reprezentace kadetů a kadetek.                                    Po skvělých výsledcích našich dívek jsme se rozhodli navštívit blok zápasů                                         ČR kadetky – Německo  a  ČR kadeti – Itálie.                                                                                                       

Po příjezdu  do Brna zjišťujeme, že se ještě hraje  zápas Francie – Německo, takže je jasné, že se začátek zápasu našich kadetek posune. Před zápasem jsem upozornil jsem dívky co mají sledovat, od rozcvičení po rozběh na smeč, blokařské přesuny, postavení v poli a další činnosti hráček či družstva. Již při rozcvičení je znát lepší technická úroveň  Německých hráček. Naše hráčky nehrají dobře. Máme obrovský problém s přihrávkou německého servisu z  kterého se odvíjí i další činnost, nahrávka a útok. Navíc hrajeme bez úsilí, bez bojovnosti. Hra našich dívek je taková „mdlá“.  Po zásluze prohráváme 1:3.                                            Mě osobně se velice líbila nahrávačka z Německa, která byla přesná a její distribuce nahrávek „měla oči“.

Při rozcvičení jednotlivých družstev na  zápas kadetů, je vidět opět technická převaha hráčů z Itálie. V těchto zemích se nejlepší hráči centralizují do středisek, kde se jim celé dny věnují nejlepší trenéři jednotlivých zemí a tento způsob přípravy mladých nadějí pro reprezentaci jednotlivých zemí, vidím jako nejlepší (v Belgii je v tomto věku centralizováno 50 nadějí, tj. chlapců i dívek). Technická převaha Italů nad našimi chlapci se projevila, prohráváme  3:0.

Návštěva této kvalifikace se určitě líbila, protože kdy máme možnost sledovat takovéto kvalitní zápasy reprezentačních družstev. Věřím tomu, že si naši hráči a hráčky odvezli z Brna nemalé informace o tomto sporu a větší pílí a tréninkovým úsilím, budou následovat hráčky České reprezentace.

Zapsal R. Hanzelka              

Přiložená zpráva zpravodaje Českého volejbalového svazu Radka Krpáče.

Kadetky České republiky prohrály v posledním utkání s Německem, oba týmy se však radují z postupu!

Český tým nastoupil ve stejné sestavě, která včera zdolala ve třech setech Portugalky. Nahrávala Marie Kurková, na postech přihrávajících smečařek nastoupily Michaela Mlejnková a Kateřina Slámová, z diagonály útočila Anna Suchá, o obranu českého týmu na síti se staraly Lucie Nová a Pavlína Šimáňová, z postu libera jistila přihrávku a obranu Klára Uhlířová.

Na skvělý nástup Němek hledal český tým recept velmi složitě. Při prvním technickém time outu vedly soupeřky hlavně zásluhou úspěšných útoků z jednonohy 8:2. Češky sice poté stáhly náskok soupeřek na rozdíl čtyř bodů, levoruká nahrávačka Kemmsies je však v útoku na druhou přes síť nebezpečná. Němky vzápětí dvakrát chybovaly v útoku a umožnily českému týmu snížit náskok soupeřek na čtyři body (12:8). Po dalším neúspěšném útoku si trenér německého národního týmu Jens Tietböhl vybral první oddechový čas. Česká reprezentace našla herní pohodu, rozehrála se její hlavní opora Michaela Mlejnková a najednou mělo Německo plné ruce práce. Češky srovnaly skóre a pouze zásluhou autu při útoku Anny Suché šly Němky při druhém technickém time outu do jednobodového vedení. Začala bitva o každý míč, po oddechovém čase Tietböhla za stavu 19:19 si hostující tým vybojoval do koncovky dvoubodový náskok (21:19). Na nepříznivý vývoj tentokrát stejným způsobem zareagoval Leoš Chalupa. Vyrovnat se však českým reprezentantkám nepodařilo. Němky zvítězily v prvním setu 25:20 a ujaly se vedení 1:0 na sety.

Úvod druhého setu patřil německému týmu, který vedl 6:4, ale po oddechovém čase Češky zásluhou dvou vítězných bloků vyrovnaly. Do prvního technického time outu šly české hráčky s minimálním náskokem, ale v další fázi se prosadily v útoku a Tietböhl byl nucen za stavu 10:7 reagovat oddechovým časem. Němky opět zabraly, ale nepříznivému stavu při druhém technickém time outu nezabránily(16:13). Český tým poté předvedl velmi kvalitní výkon a bez problémů si pohlídal dostatečný náskok do koncovky druhé setu. V ní se na podání blýskla Lucie Nová, první setbol českého týmu zařídila úspěšným útokem Anička Suchá, sama však na servisu první možnost nevyužila. Za stavu 24:19 přerušil hru český kouč Leoš Chalupa, Němky sice i třetí setbol odvrátily, ale na útok Míši Mlejnkové z pipu nestačily. Češky zvítězily ve druhém setu 25:20 a srovnaly stav na 1:1.   

Začátek třetího setu se tentokrát odvíjel ve znamení českého týmu. Češky vedly 7:2 a Němky pouze dotahovaly. Zásluhou útoku a následného podání diagonální hráčky Döör však Němky slibně se vyvíjející náskok vyrovnaly a dokonce šly do dvoubodového vedení (8:10). Leoš Chalupa reagoval oddechovým časem. Šňůra s Döör však pokračovala dál a zastavila se až na stavu 13:9 pro Němky.  Český tým se však bojovností vrátil zpět do hry a boj pokračoval. Josephina Döör však přišla na servis podruhé a pomohla svému týmu k tříbodovému náskoku (23:20), který se ukázal rozhodující. Úspěšná jednonoha Silge a útok Anežky Sebroňové do anténky znamenaly vítězství soupeřek 25:21 a vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrtém setu hlavní rozhodčí dvakrát změnil své rozhodnutí, to však naše hráčky nevyvedlo z míry a ujaly se vedení 6:3. Po oddechovém čase německého týmu zkazila Mlejnková servis, Sebroňová přihrávku, Suchá útok a bylo vyrovnáno.  Místo Marušky Kurkové přišla českému týmu pomoci na nahrávku Karolína Vaňková. Český tým však nepůsobil kompaktně, Němky se dostaly snadno do vedení 11:7. To už Leoš Chalupa nevydržel a byl nucen timovat. Češky však opět ukázaly morální sílu, stáhly náskok německého týmu na dva body (12:14), ale vzápětí soupeřky opět dominovaly (12:16). Marie Kurková se vrátila zpět na palubovku brněnské haly, český tým však na vítěznou vlnu nepřivedla. Soupeřky vstoupily do koncovky s šestibodovým náskokem (21:15) a bezpečně kráčely k vítězství ve skupině. Oba týmy si do konce utkání hlídaly úspěšnost útoku po přihrávce podání, a tak Německo se nakonec radovalo z vítězství čtvrtého setu v poměru 25:19 i z prvenství ve skupině B.  

"Dnes jsme servírovali a přihrávali lépe než český tým a od toho se také odvíjel náš útok. Děkuji děvčatům za předvedený výkon. Jsme velmi rádi, že jsme postoupili," řekl po utkání trenér vítězného týmu Jens Tietböhl.

                       

"Byli jsme na začátku utkání velmi nervózní. Je to skvělý pocit, máme velkou radost. Myslím si že utkání rozhodlo to, že jsme si pohlídali hlavní útočnici českého týmu Mlejnkovou. Jsem velmi ráda, že mi trenér po včerejším ne zrovna dobrém výkonu dal opět důvěru a já mohla být přitom," vyjádřila své pocity kapitánka německého týmu Steffi Kuhn.

"Myslím si, že jsme na Němky byli dobře připravení, nic jsme nepodcenili a na zápas jsme se moc těšili. Porážku musíme hodit za hlavu a věříme, že se s Němkami potkáme na šampionátu a tam jim porážku oplatíme," řekl po utkání trenér české reprezentace Leoš Chalupa.

"Chtěli jsme Německo porazit a zvýšit si tak pro evropský šampionát sebevědomí. To se nám bohužel nepodařilo, a proto jsme dnes velmi zklamané. Přesto věřím, že se na mistrovství Evropy dobře připravíme a budeme úspěšné," řekla po utkání kapitánka českého týmu Pavlína Šimáňová.  

Z Brna Radek Krpač

Kadeti České republiky prohráli v posledním utkání s Italy ve třech setech a na mistrovství Evropy budou chybět

Čeští reprezentanti neuspěli ani v posledním utkání kvalifikace o účast na mistrovství Evropy kadetů, když prohráli s favorizovanými Italy 0:3 (-17,-23,-11).

O postupujících z brněnské kvalifikace bylo rozhodnuto, a tak trenér Italů Andrea Tomasini dal šanci hráčům, kteří dosud neměli možnost vychutnat si zápasovou atmosféru z palubovky haly Na Vodové. Druhá sestava však ukázala, že je schopna konkurovat všem týmům na turnaji.

Čeští borci ani v posledním utkání nepřekročili stín předešlých výkonů a kromě druhého setu, který Italové rozhodli až v samotném závěru, nedokázali síle soupeřů čelit. Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl s dvanácti body Ital Bortolato Alberto. Nejvíce bodujícím Čechem byl diagonální hráč naší reprezentace Adam Rychecký, který zatížil konto soupeře jedenácti body.   

 

 „Jsem velice hrdý na můj tým. Nevěřil jsem, že postoupíme, že se budeme zlepšovat, že budeme hrát tak dobrý volejbal. Jsem v roli reprezentačního trenéra poprvé na mezinárodní akci a hned slavíme úspěch. Na Brno budu mít pouze dobré vzpomínky,“ řekl po utkání spokojený trenér Italů Andrea Tomasini.

„Jsme velmi zklamaní z výkonů na kvalifikaci. V prvních dvou utkáních jsme předvedli výkony na hranici našich možností, ale v dalších zápasech jsme hráli špatně. Mrzí mě hlavně vysoká porážka s Němci, s nimi se podle mého názoru dalo vyhrát,“ hodnotil stručně vystoupení kadetského týmu v kvalifikaci Jan Galabov.

 

Turnaje a akce

Všechny akce